Míg a szaunák rendkívül népszerűek a kikapcsolódás és a társasági élet szempontjából, addig egy kimerítő edzés után vagy egy fárasztó munkanap végén a szauna használata hasznos lehet az egészségre. Több kutatás igazolta, hogy a szauna gyakori igénybevétele kedvező hatással van a szívműködésre. Blogposztunkban a szauna előnyeiről adunk tájékoztatást, valamint arról, hogy milyen jó, ha valakinek saját szaunája van, ugyanakkor a hátrányokról sem szabad megfeledkezni.
Mikor érdemes a szaunát használni?
A szaunát legfeljebb heti három alkalommal ajánlott használni. Ez pozitív hatásokkal jár, anélkül, hogy veszélyeztetné az egészségünket. Alkalomtól függően mindig törekedjünk a folyadék utánpótlásra, ellenkező esetben kiszáradhatunk.
A szaunát bármikor használhatjuk: aki különböző sporttevékenységet végez, tudja, hogy testmozgás előtt, illetve után jól esik felfrissülni, sokan pedig edzés előtti bemelegítéskor veszik igénybe a szaunát. Abban viszont mindenki egyetért, hogy a megterhelő sportolást követően igazi felüdülés pihenni a forró környezetben.
A szaunázás erősíti az immunrendszert
A szaunában keletkező hőmérséklet (amely akár 85 fok is lehet) hatással van a testünkre. A bőr hőmérséklete perceken belül körülbelül 40 fokra emelkedik, ezért izzadunk hirtelen. A pulzusszám 30% -kal vagy annál nagyobb mértékben növekszik, lehetővé téve a szívnek, hogy a percenként pumpált vér mennyiségének a dupláját mozgassa meg. A véráramlás nagy része a bőrre irányul; valójában a keringés szívja el a vért a többi szervtől, ennek következtében a vérnyomás kiszámíthatatlanná válik, egyeseknél emelkedik, másoknál meg csökken. A keringési zavarban szenvedők mindenképp konzultáljanak orvosukkal, mielőtt szaunáznának.
A szauna másik fő előnye, hogy segít erősebb immunrendszer kialakításában, fehérvérsejtjeink növekednek, amelyek a különböző betegségek és fertőzések elleni védelmet biztosítják, a betegség kialakulásakor gyorsabban gyógyulunk meg.
A szauna enyhíti a stresszt
Sajnos a stressz napjaink leggyakoribb problémája, ami ráadásul negatívan hathat az egészségi állapotunkra is. A heti többszörös pihentető kikapcsolódás segít ellazulni és megnyugodni, ezért a későbbiekben boldogabbak, nyugodtabbak és kiegyensúlyozottabbak leszünk. A skandináv országokban a szaunát receptre írják elő az embereknek, mivel a gyorsan változó időjárási tényezők hozzájárulhatnak a depresszió kialakulásához, a szauna ez ellen tökéletes megoldás.
Pozitívan hat az alvásra
Kutatások kimutatták, hogy a szaunában való izzadás segít a mélyebb, nyugodtabb alvásban. Az endorfinok felszabadulása ennek az elsődleges oka és ellazultan sokkal könnyebben tudunk elaludni.
Érvek a saját szauna mellett
Az otthoni szauna telepítésével, mi dönthetjük el, hogy mikor szeretnénk kikapcsolódni, anélkül, hogy edzőterembe vagy wellnessközpontba mennénk el. Azt érdemes végig gondolni, hogy kertünkben vagy a házunk valamelyik részében akarjuk kialakítani a wellness környezetet. A faanyag minőségétől függ az ár leginkább és attól, hogy egyedileg kialakított vagy már kész szaunabelsőt szeretnénk-e. Az üzemeltetési költséget tekintve az infraszauna lehet jó befektetés, nem beszélve arról, hogy ez a szaunatípus nem igényel nagy helyet, nem szükséges luxuskialakításban gondolkodni. A megfelelő faalapanyagot viszont ne hanyagoljuk el, hiszen a cél, hogy a szauna hosszabb távon jól üzemeljen, ezért nem szabad spórolni az építőanyagon.
A szauna hátrányai
A szívbetegek (pl.: szívelégtelenség, szívritmuszavar) számára a szauna nem ajánlott. A másik ilyen kockázati tényező, hogy a tartós szaunázás során kiszáradhatunk, vagy leeshet a vérnyomásunk, ezért szükséges mindig inni szénsavmentes-vagy csapvizet a szaunahasználat végeztével. Abban az esetben, ha a szaunában kellemetlenül érezzük magunkat, vagy levertnek, gyorsan menjünk ki és igyunk egy pohár vizet, illetve pihenjünk a következő fordulóig.
Óvintézkedések a szauna igénybevételekor:
Kerüljük az alkohol fogyasztását, mert értágító hatása miatt negatívan befolyásolja szervezetünk működését. Mindezek mellett a következőkre érdemes odafigyelni:
Legfeljebb 15–20 percig tartózkodjunk a forró helyiségben,
A továbbiakban fokozatosan hűtsük magunkat, pl.: zuhanyzás hideg vízzel,
Minden szauna után igyunk szénsavmentes vagy csapvizet, és a következő izzadásig 5-10 percet legyünk még kint,
Ha betegnek érezzük magunkat, akkor kerüljük a szaunát,
Ha a szaunában vagyunk rosszul, azonnal menjünk ki, és 2-3 pohár vizet gyorsan vegyünk magunkhoz.
Összegezve, a szauna felfrissít és nagyon jó az álmatlanság és fáradtság ellen, nem véletlen, hogy aki edz az jól tud relaxálni, kevésbé lesz izomláza és kiadós edzés befejeztével fitt marad. A finnek szerint az agyunk működésére is serkentő hatással van, náluk a szaunázásnak kultúrája és hagyománya van, az orvosok pedig előszeretettel ajánlják a pácienseknek, hogy gyakrabban szaunázzanak.
A lényeg tehát a mértékletesség és a megelőzés, valamint tartsunk mindig elég szünetet, inkább sokszor üljünk be a forró kabinba kevés időre, valamint legyen meg a szükséges folyadékbevitel.
Tanácstalan, hogy milyen szaunát szeretne? Keressen fel minket elérhetőségeinken!
Kell nekem szauna?
Mielőtt még elhatározásra jutna, gondolkodjon el azon, hogy a jelenlegi és elkövetkező élethelyzetéhez mennyire illeszkedhet egy szauna. Ha társasházban lakik, nehezebb lehet megfelelő helyet találnia a számára, valószínűleg az infraszauna lesz a megfelelő. Ha háza van, máris sokkal több választási lehetősége van, mert nem csupán a házon belül, hanem a kertben is felállíthatja a szaunáját. Gondolja át azt is, hogy az egészségi állapota megengedi-e a használatát, például magas vérnyomás esetén ellenjavalt. Azt is mérlegelni kell, hogy szereti-e annyira ezt az élményt, hogy rendszeresen időzzön a szaunában és ki tudja használni csodálatos hatásait? Sokak számára nagyon fontos, hogy minél többször szaunázhassanak, például akik szeretnék felgyorsítani az anyagcseréjüket, vagy a stresszt tudják ezáltal hatékonyan kezelni. Ha még új az Ön számára az élmény, tesztelje le valamilyen publikus szaunában, hogy milyen rendszerességet preferálna. Néhány hét után már valószínűleg reális képet kaphat arról, hogy érdemes-e saját szaunát építtetnie.
Milyen típusú szaunát válasszak?
Az egyik első döntés, amelyet meg kell hozni, az, hogy milyen típusú szaunát válasszon. Különféle típusok állnak rendelkezésre – a hagyományos, forró kövekkel fűtött szaunától a legújabb, korszerű infraszaunáig és azok kombinált változataiig. Gőzkabinok is telepíthetőek otthoni használatra, de általában a hagyományos- és infraszaunákat választják a legtöbben. Ha nagyon kis hely áll rendelkezésre, akkor infraszaunát javaslunk.
Mennyit költsek rá?
A szaunák ára a szaunatípustól, a fa és a felszerelés minőségétől, az egység méretétől és az extra jellemzőktől függ. Jelenleg az árak 200 ezer és közel 2 millió forint között mozognak, és nem mindegy, hogy komplett szaunabelsőt vagy egyedi építésű szaunát szeretnénk. Az olcsó szaunák általában alacsony minőségű anyagokkal készülnek, kevésbé hatékonyak, és végső soron költséges javításokhoz vagy cserékhez vezethetnek.
Milyen fából készüljön a szauna?
Az infra- és gőzszaunák sokféle faanyagból készíthetők, ideértve a lucfenyőt és a cédrust, valamint az olcsóbb fenyő- és funér lemezt. A cédrus a leggyakoribb szaunafaanyag – és jó okkal. Ezek tartós faanyagok, amelyeket érdemes előnyben részesíteni az alacsonyabb minőségű anyagokkal szemben, mint azt fentebb említettük, amelyek hasadhatnak és összezsugorodhatnak. A cédrus gazdag aromájú, elegáns kivitelű, ellenáll a hasadásnak és a zsugorodásnak. Mivel ezek
meghatározó tulajdonságok, számítunk kell rá: lehet, hogy drágább lesz így a szaunánk, mint ha más fafajtából választanánk.
Célszerű a kiváló minőségű, vegyszerektől mentes faanyagot választani, amely nem melegíti fel és nem választja ki a gyantát, ellenáll a hőnek és a nedvességnek, valamint sok éves használat után is megőrzi színét és felületét. A hőkezelt fa, vagyis a thermowood – amely nálunk is kapható – szintén tökéletes alapanyag szaunabelsőkhöz. Kerüljük a nem minősített faanyagok használatát! Ha nem biztos abban, hogy milyen alapanyagot érdemes beszerezni, bátran kérjen tanácsot szakértőktől.
Hova helyezze el a szaunát?
Az infraszaunát szinte bárhová telepítheti otthonában. Például az alagsorba is berendezhet wellnessrészleget, de kültérre is helyezhet szaunát. A hagyományos szaunák esetében korlátozottabbak a lehetőségek az elhelyezés szempontjából, mivel szakszerűen kell felszerelni őket a vízvezeték, a vízelvezetés, a szellőzés és az elektromos követelmények miatt. Fontos szem előtt tartani az olyan tényezőket is, mint a hozzáférés vagy a jó kilátás a szaunából. Ha a szauna könnyen megközelíthető, nagy valószínűséggel rendszeresen fogja használni.
Mennyit szánjuon a működési költségekre?
Az infraszaunák energiatakarékosabbak, mint a hagyományos szaunák, mivel ezeknél nem kell sokat várni, hogy a szauna használatra készen álljon. Ha alacsony üzemeltetési költségekkel rendelkező szaunát szeretne, és főleg olyat, amely nem sok áramot fogyaszt, akkor az infraszauna a legjobb megoldás.
A garancia fontossága
Győződjönk meg arról, hogy megbízható eladótól vásárol, vagy ha helyszínre épített egyedi szaunában gondolkodik, akkor arról, hogy az alapanyagok kifogástalanok legyenek. A szauna egy hosszabb távú befektetés, ezért rendkívül fontos, hogy a gyártói vagy építési garancia kiterjedjen a fűtési rendszerre, az áramellátásra, a kezelőpanelre, a fára és minden üvegre. Az elektromos alkatrészekre a legtöbbször két év a jótállás. A szauna fontos befektetés az egészségünk és a közérzetünk szempontjából. Nem jó, ha ez a későbbiekben stresszforrássá válik!
Összegezve azt mondhatjuk, hogy akkor jár jól, ha a legjobb és minőségi faanyagból készül a szaunája. Így tehet azért, hogy jó sokáig szolgálja, valamint könnyebben betarthatja a biztonsági előírásokat, nem beszélve az egészségvédelmi óvintézkedésekről. Nem mindig azon múlik, hogy mennyire kerül sokba a szaunánk, függetlenül attól, hogy teljes belsőt vásárolunk, vagy a helyszínre szabva készítik el nekünk. Hosszan tartó és minőségi terméket kell beszerezni, a megfelelő odafigyeléssel.
Tanácstalan, hogy milyen szaunát szeretne? Keressen fel minket elérhetőségeinken!