Klasszikus megjelenése, praktikussága és megfizethető ára miatt az egyik legnépszerűbb kerítés fajta. Természetes szépsége otthonosságot tükröz, de nem csak vonzó külleme miatt jó választás!
A fa kerítések előnyei
A fából készült kerítések nagyon sokoldalúak, rengeteg módon személyre szabhatók. Sokféle kialakítás, forma választható attól függően, hogy mennyire szeretnéd korlátozni a belátást, vannak-e háziállatai, illetve mi illik a házához. A fa kerítés bármilyen színű festékkel festhető, de természetesen is hagyható a rusztikus hatás érdekében – ekkor csak a fa védelmére kell figyelmet fordítani és jó minőségű fakonzerváló alapozóval és lazúrfestékkel kell kezelni. Növényeket is felfuttathat rá, ami további védelmet nyújt kertjének a hő, a por és a zajok ellen. Ha olyan anyagot keres, amelyet könnyedén személyre szabhat és fontos számára a természetesség, valamint a fenntarthatóság, a fa kerítés a legmegfelelőbb választás.
Fafajták
Ahogyan az építészeti fafelhasználás esetében általában, úgy itt is igaz, hogy minél keményebb fát használunk, annál strapabíróbb, annál kevesebb karbantartást igényel és annál hosszabb az élettartama. Természetesen azért itt is vannak kivételek – a bükk és a gyertyán, melyek keményfák, nem alkalmasak a kerítés építésre. Ezenkívül vannak még különbségek abban a tekintetben, hogy milyen területen termett fáról van szó. Az északi égövben nőtt borovi fenyő például sokkal jobb minőségű, mint a hazai.
A nyomással kezelt lucfenyő a legmegfizethetőbb lehetőség a fa kerítés építéséhez. Rendszeres kezelést igényel, hogy a természeti elemek roncsoló hatásai ellenére erős és gyönyörű maradjon. Élettartama 10-20 év.
A borovi fenyő már közepesen időjárásálló, 15-20 évet bír, de itt is figyelni kell a megfelelő
védelemre.
Az akác tartóssága és időjárásállósága kiemelkedő, élettartama 20-35 év. Szélezetlen kerítésekhez a legmegfelelőbb.
A tölgy kiváló alapanyag a kerítéshez, akár 20 cm deszkavastagsággal is tervezhetünk. Élettartama 25-30 év.
A vörösfenyő a kerítés anyagok királya, így a legdrágább is, de a legszebb kialakítást, a legnagyobb névleges tartósságot, valamint a legjobb rovar- és rothadásállóságot kínálja. Csak kis mértékben deformálódik, és sok keményfánál is jóval tartósabb. Akár többszáz évig is ellenálló.
Kiváló választás a thermowood is, mely hasonló áron érhető el, mint a vörösfenyő. A thermowood lényege, hogy a fát szárítják, hőkezelik és hűtik, aminek köszönhetően a nedvességtartama 0%-ra csökken, így rendkívül jól bírja az időjárási viszontagságokat. Rovarok elleni kezelésre sincs szükség, mert minden, a számukra vonzó anyag hiányzik a fából az eljárásnak köszönhetően. Kőrisből, fenyőből és nyárfából is készítik.
Kerítéstípusok
Számtalan kialakítás lehetséges, és sok szempontot kell átgondolni a tervezés során. Fontos kérdés például, hogy mennyire legyen zárt. Forgalmasabb utak mellett jobb a kicsit magasabb, zártabb kerítés, míg csendesebb helyeken és nyugodtabb környezetben már lehet alacsonyabb, illetve engedhet több betekintést is. Az is lényeges, hogy lesz-e lábazata a kerítésnek? A választott lábazat anyagától, méretétől is függ, hogy milyen fát érdemes felhasználni.
A leggyakoribb forma a deszkakerítés: horizontálisan vagy vertikálisan egymás mellé szerelt
szélezett vagy szélezetlen lécekből.
A másik jellegzetes forma a rönkfa, mely lehet félbevágott vagy gömboszlop egyaránt, szintén horizontálisan, illetve vertikálisan.
A dupla függőléces kerítés is jó megoldás, mert a lécek között szabadabban áramolhat a levegő.
Gyakori a teljes takarást nyújtó táblák használata is, mint amilyenek a nálunk is készen kapható, nagy nyomáson telített, borovi fenyőből készült elemek.
Milyen karbantartásra van szüksége a fa kerítésnek?
A fakerítés beszerelési költségei a választott kialakítástól függően alakulnak, de általában alacsonyabbak, mint a más anyagokból készült fajták esetében. Ennek oka, hogy a fakerítés anyaga könnyű és viszonylag gyorsan felhelyezhető. Bár pár évente karbantartást igényel, általában minimális költséggel jár a javítása. Egy fajtánál, a lucfenyőnél viszont arra lehet számítani, hogy nagyon sok festéket vesz fel, így a fenntartási költsége magasabb. Több év távlatában, valamint ennek az alapanyagnak az időtállóságát figyelembe véve ezért érdemesebb jobb minőségű fát választani a kerítéshez.
Fafajtától függetlenül legalább kétévente rendszeresen kell kezelni lazúrral vagy festékkel. A falemez is könnyen javítható, ha elhajlik vagy megsérül. Az egész „felújítás” megoldható egy kalapáccsal, néhány szöggel egy délután alatt.
Összegezve: bármilyen fafajtát is válasszon, biztosan sikerül a saját stílusához igazítani. Hogyha hozzánk fordul, szakértőink segítenek kiválasztani az Ön számára legmegfelelőbb kerítés alapanyagot, amely tökéletesen illeszkedik Önhöz és az otthonához!