Arról nem beszélve, hogy egy szépen karbantartott burkolat még sokáig megőrizheti eredeti varázsát, és kellemes hangulatot is biztosít otthonunk számára.
Miért szükséges egyáltalán festeni a fapadlót?
Az ódivatú vagy kopott, és csiszolással már nem javítható padlót megújíthatja, valamint kellemesebb látvánnyá teheti, ha lefestjük. Abban az esetben is, ha új bútorokat vásároltunk, a színkülönbség miatt is szükség lehet a fapadló újrafestésére, ugyanis nem biztos, hogy például a narancssárga bútor jól passzol a barna fapadlóhoz.
A festés menete
Fontos mindenekelőtt eldönteni, hogy milyen színben gondolkodunk, illetve, hogy fényesre vagy mattra fessük a felületet, és az sem elhanyagolható kérdés, hogy mennyire fogjuk igénybe venni az adott burkolatot, például milyen gyakran tervezünk lakásfelújítást vagy nagytakarítást.
Mielőtt a teljes padló festésébe belevágnánk, az első szükséges lépés a festeni kívánt faburkolat tesztelése. Ez a művelet három egyszerű lépésre bontható. Először készítsünk elő egy kis területet a fapadlóból (a sarokban vagy egy kanapé alatt, tehát egy kevésbé szem előtt lévő helyen). Ezután vigyünk fel egy kis festékmennyiséget a fára, hagyjuk megfelelően megszáradni, végül ellenőrizzük az eredményt (24 órán belül), illetve vizsgáljuk meg az esetleges repedéseket, csíkokat vagy egyéb károsodásokat. Amennyiben mindent rendben találunk, jöhet a teljes padló lefestése.
A szakemberek szerint a következőkre érdemes odafigyelni:
Távolítsunk el minden zavaró tárgyat a felületről (bútorok, szőnyegek, cipők stb.). Ezt követően csiszoljuk le a padlót. Ajánlatos gyakran cserélni a csiszolópapírt, hogy a felület friss maradjon. A poreltávolító rendszerrel felszerelt csiszoló felgyorsítja a munkát.
Miután nagyjából lecsiszoltuk a parkettát, töltsük ki a teljes felületet fa töltőanyaggal a termékhez kapott használati utasítás szerint. Hagyjuk a fakitöltőanyagot megszáradni.
A padló vágásával az élek valamivel magasabbak maradnak, mint a padló felülete. A padlószintek közötti különbség kiegyenlítéséhez kaparjuk le az éleit, hogy egy szintbe kerüljenek a csiszolt felülettel.
A fennmaradó hibák kiküszöböléséhez ismét szükséges az eredményt finomítani, hogy az élektől a felület közepéig egyenletes szintre hozzuk a padlót. Majd porszívózzunk fel nagyon alaposan, és a maradék port mikroszálas törlőkendővel távolítsuk el.
Fessük le a padlót egy ronggyal vagy az ajánlott applikátorral, szükség esetén távolítsuk el a felesleget. Hagyjuk megszáradni a foltot. Az erre alkalmas applikátorral vigyük fel a bevonatokat, úgy, hogy minden egyes rétegnek hagyjunk időt megszáradni. Minden száraz részt csiszoljuk le, és ne felejtsünk el felporszívózni, mielőtt a következő réteget felvinnénk!
Ha nem biztos abban, hogy szakszerűen el tudja végezni a fentieket, ez esetben kérje szakértőnk tanácsát!
Festéktípusok és jellemzőik:
Tikkurila Betolux Aqua
Közel húsz színárnyalatban áll rendelkezésre; jól ellenáll a vegyi hatásoknak; viszont 80%-os páratartalomnál szárad.
Prestige Premium
Különleges nedvességálló bevonatot képez, ennek eredményeképpen a folyosón és a fürdőszobai burkolaton nagyon jó a hatékonysága, valamint szép fényesre tudjuk festeni vele a padlót. Hátránya, hogy egy nap a száradási ideje.
Śnieżka Podłoga
Külső és belső felhasználásra ideális, de abban az esetben, ha a hőmérséklet 10 fok alatt van, már nem lehet alkalmazni.
A felhasznált festékmennyiség három tényezőtől függ:
A festék vastagsága: ha olajalapú festéket használunk, nagyobb mennyiségre lesz szükség, mint egy vékonyabb vizes alapú festék esetében. Minél vastagabb a festék, annál többre van szükség belőle, de pozitívumként elmondható, hogy nem létfontosságú több réteget lefesteni.
A padló területe: ha nagy a lefesteni kívánt helyiség, akkor legalább egy liternyi festéket szerezzünk be.
A rétegek száma: ha két réteget kell felvinni, duplázzuk meg a fafesték mennyiségét. Ha valamilyen okból harmadik rétegre is igény van, ilyenkor a kezdeti adag háromszorosát alkalmazzuk. Megfelelő minőségű színezék esetén költséget takaríthatunk meg, és nem indokolt a további réteg alkalmazása.
Egyes laminált padlótípusoknál speciális alapozókra vagy festékre lehet szükség, a festést a falfestéshez hasonlóan egy rúdra telepített hengerrel végezhetjük el.
Melyik színárnyalat a legjobb?
Jelenleg a fehér és szürke színvilága a legelterjedtebb, ha padlófestésről beszélünk. Mivel ezek világos színek, így a kisebb lakásokat nagyobbá varázsolhatják, azonban hátrányukként róható fel, hogy nagyon hamar meglátszik rajtuk a por vagy a kosz. Viszont a nagyobb helyiségekhez használhatunk sötétbarna vagy fekete színvilágú padlófestéket is. Abban az esetben, ha úgy látjuk, hogy a fapadlónkat erősen igénybe vesszük, ilyenkor jó választás a szürke vagy barna szín.
Ha fehér vagy világos színű a fal, ebben az esetben érdemes fényesebb színű festékkel lefesteni a padlót, vagy fényes fedőlakkot adni a festékhez. Ez egy olyan illúziót hoz létre, ami által tér sokkal nagyobbnak fog tűnni.
Mi történik, ha a festett padló fénye kifakul? Aggodalomra semmi okunk: ilyenkor ajánlatos még egy réteget lefesteni, de csak abban az esetben, ha a felület nem sérült, vagy használódott el.
Ha a festés már nem opció…
Sajnos előfordulhat olyan helyzet, amikor a faburkolat a festéssel nem menthető meg, ilyenkor az egész padlót ki kell cserélni. Amikor lerakjuk az új padlót, mindig törekedjünk a legjobb minőségre, és arra, hogy olyan anyagot válasszunk, illetve azt úgy rakjuk le, hogy aztán hosszabb távon bírja a strapát.
Összegzés
Tanulságként elmondhatjuk, hogy a fapadlók festése jó lehetőség arra, hogy a nem túl régi, de kopott burkolatot helyreállítsuk, ezzel megelőzve a padlók teljes cseréjét; és az sem mellékes, hogy a festés ráadásul költséghatékony munka is. A végeredménynek csak a kreatív képzelőerőnk szabhat határt, ugyanis a sima festés mellett akár különböző mintákat is formázhatunk a festék segítségével.