A tömör fa – vagyis a fa törzséből deszkákra vágott fa – alkotja a fa nagy részét egy bútorban. A választott fafaj meghatározza a kész darab szépségét és erejét. Sok fafajta elérhető, és mindegyiknek megvannak a maga tulajdonságai. Cikkünkben ezekről lesz szó, kiemelve a keményfákat.
A sokszínű puhafa
A puhafa sokoldalúságáról és erejéről híres. A világ minden tájáról származó, széles körű alkalmazásokkal és figyelemre méltóan esztétikus vonzattal rendelkező puhafa a belső és külső projektek széles skálájában alkalmazható – a bútoroktól és a padlótól kezdve a deszkázásig, a tereprendezésig, a külső asztalos munkákig és a szerkezeti alkalmazásokig. A puhafák könnyebben hozzáférhetők és jobban kezelhetők. Emellett gyorsabb ütemben fejlődnek, ami alacsonyabb költségszintekhez vezet. Rugalmasak, könnyebbek és kevésbé sűrűek, mint a legtöbb keményfa. A puhafákat általában belső díszlécekhez, ablakok gyártásához, építési keretezéshez és lemeztermékek, például rétegelt lemez és farostlemez előállításához használják.
Vegyük figyelembe, hogy a puhafák nem gyengébbek, mint a keményfák. A puhafák tűlevelű fákból származnak, mint például a cédrus, a fenyő és általában kissé sárgák vagy vörösesek. Mivel a legtöbb tűlevelű fa gyorsan és egyenesen nő, a puhafák többnyire olcsóbbak, mint a keményfák.
A fenyőt leggyakrabban építkezéshez használják; azonban olcsó és felhasználható a bútorgyártáshoz. Nem a legérdekesebb faerezet mintával rendelkezik, ezért a legjobb csak akkor használni, ha a kész terméket festeni kell. A fenyővel nagyon könnyű dolgozni, és mivel a legtöbb fajta viszonylag puha, ezért alkalmas a faragásra.
A keményfák jelentősége
A keményfa általában lombhullató fákból származik, amelyek évente elveszítik leveleiket. Mivel a fák sokkal lassabban nőnek és hosszabb száradási időt igényelnek, ezek a tényezők növelik a fa költségeit. A legtöbb asztalos szeret keményfákkal dolgozni. A színek, textúrák és erezetminták sokfélesége gyönyörű és érdekes megjelenésű bútorokat kínál. A keményfa hátránya az ára. Az egzotikusabb fajok némelyike túl drága. Viszont egy teljes életre szólnak és kevésbé sérülékenyebbek, mint a puhább fák.
Vannak olyan erdők, amelyek nem lombhullató fák, mint például a bambusz és a pálma. Ezeket a növényeket tudományosan egyszikűekként ismerik, de a keményfák több tulajdonságait hordozzák magukban, ezért gyakran ilyen módon osztályozzák őket.
A bambusz szárak különösen népszerűek a kerti bútorok, kerti díszek, és kerítések készítésénél, valamint strapabíró fapadlót is varázsolhatunk belőle.
Keményfa vagy puhafa? Néhány hasznos tipp, hogy melyikből mi készíthető
Igen puha fák
Nyárfa
A nyárfa az igen puha fák közé sorolandó, ezért főleg kisebb igénybevételű felhasználásra javasolt. Annak ellenére, hogy nehezen viseli az időjárás viszontagságait, világos színe és szép mintázata miatt igen közkedvelt alapanyag, sőt hővezetőképessége is alacsony, ezért szauna építéshez is kiváló.
Hársfa
A hársfa könnyű, rugalmas, jól hajlítható, gyönyörűen csiszolható, nem vetemedő, de erősen zsugorodó fa. Elsősorban művészi faragások, bútorelemek készítésére alkalmas. Idővel sötétedik.
Cédrusfa
A cédrus klasszikus megjelenésű fa, ami nagyon jól alkalmazható bútorok készítéséhez, és széles körben használják falburkolatként is. Ez a kemény, sötét színű alapanyag jól illeszkedik a hagyományos és klasszikus otthonokba. Kerítésre, házszerkezetre, sőt hajóépítésre is használják.
Puhafák
Lucfenyő
Az egyik leggyakrabban használt fafajta a lucfenyő. Nagyon jól megmunkálható, ragasztható és csavarozható. Főként nyílászárók, lépcsők, bútorlécek készítésére alkalmas.
Vörösfenyő
Nagyon tartós, a vizes környezetet és a szárazságot egyaránt jól tűrő fafajta. Bútorgyártásban gyakran használatos, de kapukat, kerítéseket is építenek belőle.
Égerfa
Merev, kevésbé rugalmas, könnyen reped, de könnyen gyalulható, szegezhető és csiszolható. Égerfát használhatunk minden egyedi famegmunkáláshoz, csiszolással és festéssel könnyen manipulálható, ennek köszönhetően különböző textúrákat hozhatunk létre belőle. Hasonlít a nyírfához, de olcsóbb, így tökéletes választás előkelő, mégis gazdaságos belső terek létrehozásához.
Közepesen kemény fák
Diófa
A diófa színe a sötét csokoládébarnától a világosabb halványbarnáig terjedhet, előfordulhat, hogy vöröses, lila vagy szürke színű. Bomlásálló, ezért egyaránt ideális bútorokhoz, belső falburkolatokhoz, esztergált tárgyakhoz és szekrényekhez. A diófa nagyon kifinomult megjelenést kölcsönöz a belső tereknek.
Tölgyfa
Nagyon tartós, erős fa, mely jól megmunkálható. Beltérben és kültérben egyaránt használható, nyílászárók, bútorok is készülhetnek belőle, valamint nagyon népszerű svédpadlóként is. Kopásállósága kíváló, így sok generációt ki tud szolgálni.
Bükkfa
Sok lehetőséget rejt magában. Könnyed megjelenése megtévesztő lehet, mert egy nagyon időtálló keményfáról van szó. Hétköznapi használathoz megfelelő lehet egy puhafa alapanyagú bútor, viszont hotelbe, irodába, üzlethelyiségbe inkább olyan keményfát válasszon, mint amilyen a bükkfa.
Keményfák
Akácfa
Nagyon jól bírja a kültéri használatot, ezért elsősorban oszlopok, kerítéslábak készülnek belőle, de bútorok is, mert rugalmas és tartós.
Lyptusfa
Ez a szívós, brazil eredetű fafajta sötét színű, megjelenésében hasonlít a hondurasi mahagónihoz és a fekete cseresznyéhez. Egyenletes, egyenes szemcsék jellemzik, textúrája csiszolható, amivel nagyon egyedi megjelenést kölcsönözhet otthonának. Ezt a fát padlóburkolatokhoz, szekrények megmunkálásához és esztergált tárgyakhoz használják. A Lyptusfa megjelenése fényűző és elegáns.
Igen kemény fák
Ébenfa
Rideg és nehezen hasítható, rendkívül kemény fa. A belsőépítészetben bútorok furnérjaként, illetve intarziák, szobrok alapanyagaként használják.
Mahagóni fa
Rendkívül kemény, időjárásálló fa, mely nem reped és nem vetemedik. Igényes bútorok kedvelt alapanyaga, de faragásokat, intarziákat is gyakran készítenek belőle.