A kopás akkor következik be, amikor elhanyagoljuk a padló karbantartását, ugyanakkor az sem mindegy, hogy milyen anyagból készült a burkolat (hajó-, svéd vagy keményfa padló). Tény, hogy ha a padló elhasználódik, akkor fel kell újítani. Cikkünkben ennek próbáltunk utánajárni, illetve, hogy mikor lehet aktuális a felújítás. Szó lesz még a parketta csiszolásáról és a bevonó anyagok alkalmazásáról. Ezek segítségével a régi padlót újjá alakíthatjuk.
Mikor időszerű az újjáépítés?
Erre a válasz, amikor a padló felülete kopott vagy sérült. Azonban ez nem ilyen egyszerű, ha azt vesszük észre, hogy a burkolatok karbantartása eredménytelen, illetve a fapadló felülete nagyon karcos és a bevonat szinte a nyers farészig megsérült, akkor elkerülhetetlen a felújítása. Ha a faanyag már erősen szennyezetté válik, akkor szükségszerű lemunkálni a felület jelentős részét, hogy visszaállítsuk az eredeti állapotot. További gondot okoznak a bútorok átrendezése miatti sérülések. Kültéri padlónál a zord időjárás is erősen igénybe veszi a teljes felületet. Ha esetleg még háziállat is van a lakásban ők is tudnak kellemetlen meglepetéseket okozni, nem beszélve a gyerekjátékokról, amelyek karcolhatják a felületet.
A hajópadlóknál még a csiszolás sem megoldás, mert a káros anyagok a sérülések mélységétől függően mélyre hatolnak, a makacs foltokat még lakkozással sem lehet javítani, így a padló felülete már nem lesz olyan szép, mint korábban. Megoldás, ha újakat szerzünk be, vagy laminált padlóra, illetve szalagparkettára cseréljük. Csiszolással visszahozhatjuk az eredeti színt.
Milyen költségekkel jár?
Ez az alapterülettől függ, de egy normál 16 m²-es szoba esetében ezt egy hétvégén el lehet végezni. Hol érdemes lakkot vásárolni? A csúcskategóriás lakkok piacvezetője a Bona (online kereskedőkön keresztül elérhető) – vízalapú, és a lehető legközelebb áll a fához. Egy 4,5 literes palackos kiszerelés ára 40 000 Ft körül lehet, amely elegendő két rétegre.
Ez a kérdéses padló használatától függ. Egy forgalmas folyosó öt évig tarthat kiváló minőségű állapotban, egy hálószoba pedig tíz évnél is tovább. Rendszeres tisztítással meghosszabbíthatjuk fapadlóink élettartamát, mivel a por és a szemcsék károsítják a lakkot és bejut a faanyag réseibe. Természetesen az sem mindegy, hogy mi magunk állunk-e neki a felújításnak vagy szakemberre bízzuk.
Egyes cégek 6-15 ezer forint / m² körüli összeget számolnak fel, ami azt jelenti, hogy egy átlagos 16 m²-es helyiség körülbelül 120 ezer forintba kerülhet (ebbe beletartozik a munkaanyag, a lakkozás és a csiszolás is). Ha megvannak az eszközeink, akkor kihozhatjuk a munkát bőven a fenti ár feléből.
Hogyan koptassuk le a felületet?
Amikor felújítandó és fából készült padlóról beszélünk, akkor mindig a szemmel látható sérülések és kopott bevonó réteg eltüntetésével ajánlatos kezdeni. A fapadlók sérült felületéről annyi réteget csiszoljunk le, hogy tiszta és sima legyen és ne maradjon rajta karcos rész.
A tömör parketta például legalább ötször csiszolható, ezzel szemben a szalagparkettát alig egyszer-kétszer tudjuk rendbe hozni, különös tekintettel figyeljünk a közel 3.8-5 mm-es vastagságú koptató keményfa felső rétegére. Kijavításához síkcsiszoló tárcsás gépet kell igénybe venni.
Ahogy láthattuk a csiszolás sok esetben hatásos, ugyanakkor fontos, hogy rendszeresen gondozzuk a padlóburkolatot és legyünk vele kíméletesek, ezzel az életciklusukat tudjuk meghosszabbítani, az sem mellékes, hogy a helyrehozás közti idő is kitolódik. Parkettáknál hozzávetőlegesen 10-15 évről lehet szó, hajópadlók esetén, függően, hogy mennyit használjuk, 6-8 év.
A padlóburkolat csiszolását mi magunk is elvégezhetjük, viszont figyeljünk oda alaposan, mert könnyen hibázhatunk. Az alig hozzáférhető területekhez úgynevezett szélcsiszoló is kell, amely költséges, és magát a munkát nagy odafigyeléssel végezzük. Ezután az esetleges repedéseket szükséges egy speciális padlóhézagoló tapasszal simítva kitölteni, majd jöhet a puha csiszolás 60-as csiszolóanyaggal. A tükörsima felületet pedig még egy gyengédebb, 120-as csiszolóanyaggal tudjuk létre hozni. Ha nem akarunk mi magunk vesződni a felújítással, kérjük szakértő segítségét, amelynek költsége – beleértve a lakkozást – körülbelül 2500 Ft/ m²-be kerülhet, egyes vállalkozók vagy cégek között lehetnek különbségek, ilyenkor mindig kérjünk referenciákat.
Padlófelület bevonás hatékonyan
A teljesen simára és a nyers fáig letisztított fapadlót gondosan portalanítsuk. A felületbevonásnak csak a por eltüntetése és a porszívózás után lehet nekilátni. A nyers fafelületre általában valamilyen erősen kopásálló lakkot szokás felvinni. Ezek többnyire egy komponensű, vizes bázisú bevonó anyagok (Murexin lakk), bár akad közöttük néhány egy- és kétkomponensű oldószeres parkettalakk (pl.: Supralux Monolakk, Gemini parkettalakk) is. Bevonatuk selymes, vagy fényes, és kellő védelmet nyújt a fapadlónak, de mindegyik 3 rétegben bevonva. A fényes lakkbevonat a felületi hibákat hangsúlyozza ki. A lakkok általában ecsettel vagy lakkhengerrel hordhatók fel, és a rétegek között előnyös a finom felületi csiszolás, ami a hézagok tapadását erősíti. Kiválasztásukhoz érdemes előzetesen tájékozódni a különféle termékek tekintetében, használatukhoz szigorúan be kell tartani a gyártó előírásait.
A lakk felvitele az ajtó irányába közeledve történjen, a rétegek közötti idő betartását figyelembe véve. A kész lakkbevonatot a teljes megkeményedés miatt pár nap után lehet ismét használni. A karbantartó felületi gondozást leginkább kettő-három havonta célszerű elvégezni, hogy a felület hosszú éveken át újszerű állapotot tükrözzön.
Egy biztos, ha mindig időben gondoskodunk a fából készült burkolatok ápolásáról és kíméletesen bánunk velük, akkor megtakaríthatunk rengeteg időt és a pénzt, és egy darabig biztosan nem kell szembenéznünk egy teljes felújítással.