Cikkünkben megválaszoljuk a gyalulás kapcsán felmerülő gyakori kérdéseket!
Melyek a gyalulás legfontosabb előnyei?
A gyalulás az egyik legrégebbi famegmunkálási módszer, amely számos előnnyel szolgál. A következőkben bemutatjuk, milyen érvek szólnak a gyalult faanyag mellett.
Sima felület
Az erős élek és durva felületek simábbá válnak a gyalulás hatására. Ez javítja a fa megjelenését és tapintását. További előny, hogy a gyalulással eltávolíthatóak a kiálló szálkák, ez pedig biztonságosabbá teszi a későbbi munkálatokat.
Kedvezőbb megjelenés
A gyalulás segítségével eltávolíthatók a faanyag minőségét és megjelenését csökkentő repedések, csomók és egyenetlenségek. Különösen fontos a gyalulás olyan látszó felületű szerkezetek esetén, mint például a pallók, gerendák, terasz elemek vagy bútorok.
Fokozott tapadás
A gyalulás simább felületet eredményez, amely fokozza a festékek és bevonatok tapadását. Így egyenletesebb és esztétikusabb fedés érhető el. Ráadásul, a jobb tapadásnak köszönhetően csökken a tökéletes fedéshez szükséges anyagmennyiség.
Pontos méretek
A gyalulás segítségével a faanyag mérete is precízen módosítható, akár milliméter pontossággal. Ez kiemelten fontos bútorkészítés vagy más olyan munka során, ahol a pontos méretek kritikusan fontosak.
Nagyobb ellenállóképesség
Végül pedig fontos megemlíteni, hogy a gyalult faanyag sima felületén nehezebben tapadnak meg a penészgombák, bakteriális fertőzések és farontó bogarak. Így a gyalulással fokozható az anyag élettartama.
Gépi vs. kézi gyalulás: melyiket érdemes választani?
A gyalulás végezhető kézi és gépi szerszámmal egyaránt. Mindkét eszköz megfér egy jól felszerelt szerszámkészletben, azonban használatuk eltérő esetekben javasolt.
- Kézi gyalu: A kézi gyalut saját erővel működik, így elsősorban kisebb felületű és puhább faanyagok megmunkálására alkalmas. Előnye, hogy használatához nem szükséges áramforrást biztosítani és szűk helyekre is könnyen befér.
- Gépi gyalu: A gépi gyalu használatával hatékonyan és gyorsan alakítható ki a sík és sima felület. Érdemes a gépi szerszámot választani nagyobb mennyiségű és keményebb faanyag esetén.
A gyalulás ára
Amennyiben szeretné a Skandináv fatelepen vásárolt gerendák, pallók, deszkák négy oldali körbegyalulását profi szakemberekre bízni, válassza vastagsági gyalugép szolgáltatásunkat. Ennek ára bruttó 39 500 Ft / m3. A gyalulás ára gyorsan és egyszerűen kiszámolható fűrészáru kalkulátorunk segítségével.
Ha minket bíz meg a gyalulás feladatával, nem fog csalódni. Az általunk használt, 5 fejes ipari gerenda gyalu minden szál anyagot egységes, a beállított keresztmetszetre gyalul meg, minden él pontosan derékszögben készül majd el és minden felület szép, egységes és teljesen sima lesz. Így a projekt megépítésekor könnyebb dolga lesz, az egységes keresztmetszeteknek és derékszögeknek köszönhetően, egyszerűbben érheti el építménye egységességét, méretpontosságát.
Gyakori kérdések és válaszok
Miért fontos a deszka gyalulás?
A deszka gyalulás segítségével esztétikusabb és tartósabb faanyag érhető el. Ez különösen előnyös, ha a fából látszó felületű szerkezet készül.
Elvégezhető a gyalulás házilag is?
Igen, a megfelelő felszerelésekkel és ismeretekkel a gyalulás házilag is elvégezhető. Azonban, ha szeretné megspórolni a gyalulásra szánt időt, akkor vegye igénybe vastagsági gyalugép szolgáltatásunkat!
Mi a gépi gyalulás előnye?
A gépi gyalulás előnye, hogy hatékonyabb és gyorsabb módszer a síkfelület kialakítására. További előny, hogy a gépek precízebb munkát képesek végezni, mint a kézi gyalulás.
Mi a különbség a gyalulás és vésés között?
A gyalulás a fa felületének simítása és egyenletessé tétele. Ezzel szemben a vésés célja a mélyebb bemetszések vagy mintázatok készítése.
Miért fontos a gerenda gyalulás?
A gerenda gyalulás segítségével szebbé és tartósabbá tehető a faanyag. További előny, hogy az egyenlő felületű, repedésektől mentes építőelemek jobban illeszkednek egymáshoz.
Deszka gyalulás árak: milyen költségekkel számolhatok?
A Skandináv fatelep kínálatából vásárolt bármely deszka gyalulását bruttó 39 500 Ft / m3 összegért elvégezzük. Használja fűrészáru kalkulátorunkat a pontos összeg meghatározásához.
Gyalulás technológiája: milyen módszerek érhetőek el?
Megkülönböztetünk hossz- és harántgyalulást. Hervay Péter “Gyalugép, gyalulás” című könyvében az alábbi módon határozza meg a két módszert:
- Hosszgyalulás: “A hosszgyaluláskor a munkadarab egyenes vonalú, vízszintes irányú váltakozó (alternáló) mozgást végez, ez a főmozgás. A szakaszos mellékmozgásokat a szerszám végzi, ezek az előtolás és a fogás vétel.”
- Harántgyalulás: “A harántgyaluláskor a szerszám végzi a forgácsoló főmozgást vízszintes irányban. Az előtoló mozgást a munkadarab végzi szakaszosan, szintén minden kettőslöket végén, vízszintes irányban.”