Az újrahasznosítható anyagok, az önellátó épületek és az élővilágunkat nem károsító eszközök használata egyre népszerűbb. A faanyagot felhasználó építészeti megoldások ráadásul folyamatosan fejlődnek. Cikkünkben felvázoljuk, hogy milyen innovatív technológiákkal tehetünk sokat azért, hogy ökotudatosan építkezzünk.
Környezettudatos „zöld” jövő
A Think Wood által készített „Timber Trends”-felmérés bepillantást enged abba, hogy milyen faanyaggal kapcsolatos építési projekteket láthatunk idén. A felmérés válaszadói szerint a hosszabb távú cél a szén-dioxid mentes zöld épületek létrehozása lenne, amely évről-évre nagyon kiemelt témakör, viszont 2021-ben, illetve az azt követő években a gyakorlatban is meg kell majd valósítani.
A jelentés öt fő előrejelzést kínál a jövőről: nagyobb hangsúlyt kell fektetni az éghajlatváltozásra, a tömegfa nagyobb mértékű felhasználására, illetve az előregyártott és moduláris építési technikák széles körű elfogadására. Továbbá fokozott érdeklődést lehet tapasztalni a hibrid építéssel kapcsolatban, valamint jelentős az igény a megfizethető lakások iránt.
Fontosabb trendcélok
Összpontosítás az éghajlatváltozásra
Az iparági szakértők azt várják, hogy 2021-ben az alacsony széndioxid-kibocsátás és a zöld építkezés lesz a legnagyobb tendencia, amelyet nagyrészt az ipar, a kormány és az egyes vállalatok energia- és szén-dioxid csökkentési céljai vezérelnek. A fatermékeket az első számú legjobb módszernek tekintik e célok elérése érdekében, mivel kevesebb energiát igényelnek a gyártáshoz és tartós építőanyagok az épület vagy a projekt élettartama alatt.
Több tömegfa
A tömeges fatechnológia áttörései lehetővé tették a magas, fából készült épületeket, és ennek az építőanyagnak az ismertsége illetve elfogadottsága továbbra is növekszik.
Gyors és szakszerű építkezés
Az előgyártás és a moduláris megvalósítás csökkenti a költségeket, mérsékeli a hulladékot, sokkal gyorsabban épül, és magasabb minőségi és biztonsági teljesítményt nyújt, mint a hagyományos építkezés. A fa természetesen továbbra is az építési rendszerek népszerű építőanyaga.
Hibrid konstrukció
Sokkal több fát építenek be (főleg tömegfa formájában) olyan projektekbe, amelyek korábban elsősorban olyan anyagokra támaszkodtak, mint az acél és a beton. Ez a „hibrid konstrukció” típusú épület többféle szerkezeti anyagot tartalmaz a környezettudatosság fokozása és a költségek csökkentésének elősegítése érdekében.
A megfizethető épületek elterjedése
Még a világjárvány előtt az amerikai háztartások 30,2 százaléka költötte pénzét lakásvásárlásra. A faanyagnak fontos szerepe van a megfizethető lakhatásban azáltal, hogy javítja a gazdaságos és kényelmes lakóterekhez való alkalmazkodást.
Környezetkímélő építkezés
Angliában a teljesen fából készült stadionprojekt és számos, a Zaha Hadid Architects által javasolt önálló energetikai projekt új magasságokba emeli a zöld építészetet és az „öko-tudatos” megvalósításokat.
Franciaországban egy teljes lakókomplexumot terveznek „zöld építészeti” kialakítással és természetesen tartós faanyag felhasználásával. Az Archiborescence nevű projekt célja, hogy bebizonyítsa milyen jó kölcsönhatásban vannak a természeti adottságok a felépített környezettel, ahol a napenergia használatával és a szélturbinák segítségével működtethetők az épületek. Ebben a komplexumban a fentiek mellett szeretnék felhasználni az esővizet, főleg öntözés céljából vagy a WC-k öblítésére. Az épületek tetején pedig kerteket hoznak létre, ahol zöldséget és gyümölcsöt gondoznak majd. Az építészek hosszabb távú célja, hogy az Archiborescence több energiát generáljon, mint amennyi a működéséhez kell.
A fentiek tekintetében elmondhatjuk, hogy a fa, mint anyag, a zöld építkezés nélkülözhetetlen és meghatározó eleme lesz a jövőben.