Gondoskodjon egészségéről a helyes táplálkozási szokásokkal, testmozgással, alvással és a cikkünkben bemutatott egyéb módszerekkel!
Akut vs. krónikus gyulladás: mi a különbség?
Mielőtt rátérnénk a lehetséges gyulladáscsökkentő módszerekre, érdemes röviden definiálni, mit is értünk a jelenség alatt. A Nemzeti Egészségügyi Információs Központ Egészségvonal az alábbi módon határozza meg a gyulladás jelentését:
“A gyulladás egy irritáló tényező hatására, az immunrendszer által kialakított válaszreakció, ami a sérült szövetek és kórokozók eltávolítását, illetve az eredeti szervi funkció helyreállítását szolgálja. (…) A gyulladás rendkívül fontos élettani jelentőséggel bír, ugyanis a szervezet ilyen módon képes megküzdeni egyes fertőzésekkel vagy sérülésekkel és regenerálódni.”
Ahogy a fenti definíció is rámutat, a gyulladás alapvető szerepet játszik szervezetünk immunműködésében és általában nagy mértékben támogatja a gyógyulásunkat. Dr. Robert H. Shmerling, a Harvard Egyetem által kiadott Understanding Inflammation (magyarul “A Gyulladás Megértése”) című könyv szerzője szerint:
“Az emberek azt hiszik, hogy a gyulladást mindig meg kell szüntetni, de alapvető szerepet játszik a gyógyulásban és a sérülések helyreállításában, hogy teste biztonságban és egészségben maradjon. (…) Az akut gyulladás az, ahogy a szervezeted felveszi a harcot a fertőzésekkel, és segít felgyorsítani a gyógyulási folyamatot.”
Azonban bizonyos esetekben krónikussá válhat, mely súlyos egészségügyi következményekkel járhat. Dr. Shmerling szerint a krónikus gyulladás a test szemszögéből olyan, mintha az immunrendszer soha végetnemérő, folyamatos harcot vívna. Értelemszerűen a krónikus gyulladás veszélyt jelent egészségünkre, de vajon hogyan ismerhető fel? Mutatjuk!
Krónikus gyulladás tünetei: így ismerhető fel a probléma
A krónikus gyulladás mögött számos ok állhat és hosszú ideig akár tünetmentesen is jelen lehet szervezetünkben. Azonban a hosszú ideig fennálló gyulladásos állapot gyakran okozhatja az alábbi tünetek megjelenését.
A krónikus gyulladás tünetei:
- Depresszió
- Emésztőrendszeri szövődmények (székrekedés, hasmenés és reflux)
- Gyakori fertőzések
- Izomfájdalom
- Krónikus fáradtság
- Szorongás és hangulatzavarok
- Súlygyarapodás vagy fogyás
- Álmatlanság
- Ízületi fájdalom
Fontos szem előtt tartani, hogy a diabéteszes, allergiás, ízületi problémákat tapasztaló, krónikus obstruktív tüdőbetegséggel (COPD), szív- és érrendszeri betegségekkel élő személyek körében nagyobb arányban fordul elő a krónikus gyulladás.
A fenti tünetek tapasztalás esetén érdemes azonnal kezelőorvosunkhoz fordulni, aki a szükséges vizsgálatok elvégzését követően segíthet a gyulladásos állapot kezelésében.
Hogy lehetséges a gyulladás csökkentése a szervezetben?
A krónikus gyulladás csökkentése a szervezetben számos egészségügyi előnnyel járhat. Következzen 5 hatásos módszer, melyet érdemes bevetni!
1. Lépés: Keresse fel kezelőorvosát!
Bár triviálisnak hathat, mégis fontos hangsúlyozni, hogy amennyiben a krónikus gyulladásra utaló tüneteket tapasztalunk, fontos, hogy az első út orvosunkhoz vezessen, aki várhatóan vérvizsgálatot ír elő. Egyebek mellett, a C-reaktív fehérje (CRP) és fibrinogén szintet vizsgálják a krónikus gyulladás gyanúja esetén. Fontos, hogy az alábbiakban részletesen bemutatott módszerekről konzultáljunk orvosunkkal. Így biztosak lehetünk abban, hogy az adott életviteli változtatásokkal valóban az egészségünket szolgáljuk.
2. Lépés: Gondolja újra étrendjét!
Számos kutatás eredménye szerint a gyulladás csökkentése a szervezetben támogatható a megfelelő étkezési szokások követésével.
Kerülendő ételek
Egy, a Harvard Egyetem által publikált cikk szerint az alábbi ételek fogyasztása kerülendő a krónikus gyulladás elkerülése érdekében:
- cukorral édesített italok
- feldolgozott hústermékek (pl. virsli, kolbász)
- finomított szénhidrátok (pl. fehér kenyér és sütemények)
- margarin és egyéb állati zsírok
- olajban sült ételek (pl. sültkrumpli)
- vörös húsok (pl. hamburger, steak)
Gyulladáscsökkentő ételek
Az egyetem ugyanazon cikke szerint a krónikus gyulladás csökkentése támogatható az alábbi ételek rendszeres fogyasztásával:
- paradicsom
- olívaolaj
- zöld leveles zöldségek (pl. spenót, kelkáposzta)
- magvak (pl. mandula, dió)
- zsíros halak (pl. lazac, makréla, tonhal és szardínia)
- gyümölcsök (pl. eper, áfonya, cseresznye és narancs)
3. Lépés: Éljen aktív életet!
Nem vitás, hogy a rendszeres testmozgás csodákra képes és számtalan módon támogathatja egészségünket. Egy 2021-es kutatás szerint a gyulladás csökkentése a szervezetben támogatható a rendszeres sportolással. A tanulmány szerint a tevékenység intenzivitása nem befolyásolta a gyulladáscsökkentő hatásokat, így felhetőleg már a rendszeres séta is pozitív hatású lehet.
4. Lépés: Ne feledkezzen meg a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásról sem!
Közismert tény, hogy a megfelelő minőségű és mennyiségű alvással jelentősen támogathatjuk egészségünket. Azt azonban kevesebben tudják, hogy az alvással akár a krónikus gyulladás ellen is sokat tehetünk. Egy 2021-ben publikált kutatás megállapítása szerint:
“Epidemiológiai kutatások kimutatták, hogy az alvásproblémákkal küzdő egyéneknél nagyobb az immunrendszeri- és krónikus gyulladásos betegségek kialakulásának kockázata. Mivel az alvászavarok és az alacsony alvásminőség a lakosság körében gyakori betegségek, fontosnak tűnik, hogy ezeket súlyos közegészségügyi problémákként ismerjék el.”
Fontos, hogy törekedjünk a megfelelő alvás higiénés szokások kialakítására. A teljesség igénye nélkül, ilyen például:
- napi 7-9 óra alvás,
- teljesen elsötétített hálószoba,
- alvás előtti étkezések és túlzott folyadékbevitel kerülése,
- túlzott mennyiségű vagy nap folyamán későn fogyasztott koffeinbevitel elhagyása,
- zajok kiszűrése,
- rendszeres alvási rutin kialakítása.
5. Lépés: Szaunázzon rendszeresen!
Jól ismert tény, hogy a rendszeres szaunahasználat tömérdek egészségügyi előnnyel szolgálhat! Több kutatás eredménye szerint hozzájárulhat a gyulladáscsökkentéshez is.
Egy 2018-ban publikált tanulmány azt vizsgálta, hogy a szaunázás milyen hatással van a krónikus gyulladásra. Az összesen 2084 személyt bevonó elemzés arra jutott, hogy a rendszeresen szaunázók körében jelentősen alacsonyabb a már korábban említett C-reaktív fehérje szintje. Így a kutatók következtetése az, hogy a szaunázás gyulladáscsökkentő hatású lehet.
SaunArt: prémium finn szaunák egyedi igényekre szabva
A Saunart személyre szabott, prémium szauna kabinokat kínál, a családi szaunáktól a luxus wellness kabinokig. Kizárólag skandináv alapanyagokból dolgozunk, a finn szaunázási hagyományokat követve, hogy minden igényt kielégítő megoldásokat biztosítsunk.
Kérje ajánlatunkat telephelyünk valamelyikén, telefonon, esetleg e-mailben.