A döntés korántsem könnyű, hiszen számos különböző szempontot szükséges figyelembe venni. A választás megkönnyítése érdekében cikkünkben sorra vesszük a gőzkabin és finn szauna hasonlóságait és különbségeit!
Gőz vagy szauna: 5 kérdés, amely segít a választásban
Nem kérdéses, hogy a gőzkabin és szauna számtalan pozitív előnnyel kecsegtetnek. Nem csupán tartalmas kikapcsolódást és feltöltődést nyújtanak, de számos tudományos kutatás eredménye alapján csökkenthetik bizonyos krónikus betegségek kockázatát és hozzájárulhatnak az egészség hosszútávú megőrzéséhez. De vajon gőz vagy szauna jelenti a jobb választást otthonunkba? A következőkben sorra vesszük azokat a szempontokat, melyeket érdemes megfontolni vásárlás előtt!
Milyen hőmérsékletet kedvel jobban?
Legyen szó szaunázásról vagy gőzkabin használatról, biztosak lehetünk abban, hogy izzasztó élményben lesz részünk. De vajon milyen hőmérsékletre számíthatunk pontosan? Mutatjuk!
A gőzkabin hőmérséklete általában 45-55 °C körüli, mely jelentősen alacsonyabb a finn szauna átlag hőmérsékleténél. Azonban a következő pontban részletesen bemutatott magas páratartalom miatt a gőzfürdő során nehezebben párolog el az izzadság, így az alacsonyabb hőmérséklet is igen melegnek érződik. Azok, akik egészségügyi okok vagy személyes preferencia miatt nem kedvelik az extrém magas hőmérsékletet, gyakran válasszák a gőzkabint a szauna helyett.
A finn szauna hőmérséklete általában 90-100 °C körüli, azonban az úgynevezett orosz vagy ördögszaunákban még ennél is melegebb lehet. Egészséges emberek számára a megfelelő szauna szabályok követése mellett, teljesen biztonságos ez a hőmérséklet. Az alacsonyabb páratartalmú finn szaunákban hosszabb ideig élvezhető a magas hőmérséklet, hiszen testünk képes az izzadás folyamatával megfelelően hűteni magát.
Milyen relatív páratartalmat preferál?
A gőz vagy szauna dilemma eldöntésének egyik kardinális kérdése, hogy mennyire kedveljük a magas páratartalmú levegőt. Ugyanis a gőzkabinban úgynevezett gőzgenerátor található, mely a relatív páratartalmat körülbelül 80-100%-ra emelheti.
Ezzel szemben a finn szaunában található szellőzőnyílás és a rendszeres szaunaszellőztetés alacsonyan tartja a levegő relatív páratartalmát, mely rendszerint 10-30% körüli. Természetesen a szaunafelöntéssel növelhető a finn szauna esetén is a levegő páratartalma, azonban mindenképpen elmarad a gőzfürdőétől.
Szeretne biztosabb lenni a pozitív egészségügyi hatásokban?
Számtalan tudományos bizonyíték áll rendelkezésre, mely szerint a szaunahasználat támogathatja egészségünket. Ilyen például egy 2018-ban megjelent metaelemzés, mely számos korábban publikált kutatás eredményeit összegezve, a következő eredményekre jutott:
“Az elérhető bizonyítékok arra utalnak, hogy a szaunázás nemcsak a kikapcsolódásra szolgál, hanem számos egészségügyi előnnyel is járhat. Ezek közé tartozik az érrendszeri betegségek (például a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a neurokognitív betegségek) kockázatának csökkentése, nem érrendszeri betegségek (például légzőszervi betegségek és bármely okból bekövetkező halálozás csökkentése), valamint az ízületi gyulladás, fejfájás és influenza tüneteinek enyhítése. (…) Feltételezések szerint a rendszeres szaunázás javíthatja a szív- és érrendszer működését (…).”
Ezzel szemben, jelentősen kevesebb tudományos kutatás vizsgálja a gőzfürdő pozitív egészügyi hatásait, azonban az elérhető korlátozott adatok biztatóak. Egy 2021-es kutatás eredményei szerint a gőzfürdő javíthatja a szív- és érrendszer működését azáltal, hogy csökkenti a vérnyomást egészséges személyeknél.
Mekkora összeget szeretne az otthoni szaunára vagy gőzkabinra fordítani?
Mivel számtalan tulajdonság befolyásolhatja a gőzkabin és szauna árát, így nehéz egyértelmű következtetésre jutni ennél a pontnál. Általánosságban kijelenthető, hogy egy prémium minőségű, akár évtizedekig használható, időtálló és egyéni igényekre szabott szauna némileg magasabb összegért vásárolható meg, mint egy gőzkabin.
Melyiket kedveli jobban?
A fenti szempontok mellett érdemes megfontolni az egyéni igényeket is. Ha dűlőre jutunk a döntési folyamattal, érdemes lehet egy wellness központba ellátogatni, ahol lehetőség nyílik további személyes tapasztalatokat gyűjteni, mely megkönnyítheti a választást.
A finn szauna és gőzfürdő használata meglehetősen hasonló, mindkét kikapcsolódási módra igaz, hogy:
- akár naponta használható,
- körülbelül 10-15 percig élvezhető, majd szükséges szünetet tartani,
- érdemes körülbelül 20-30 perc szünetet tartani a szaunázás és gőzfürdőzések között, hogy testünk lehűlhessen.
A használat során tapasztalt egyik legfontosabb különbség, hogy a finn szaunákban szárazabb és forróbb a levegő, míg a gőzkabinban alacsonyabb a hőmérséklet, azonban jelentősen magasabb a páratartalom.
A legtöbb személy számára a finn szauna jobb választást jelent, hiszen sokoldalúbb megoldást kínál. Egyrészről élvezhető a száraz forróság, másrészről a szauna felöntéssel igen magas páratartalom érhető el. Ez ugyan elmarad a gőzfürdőben élvezhető, akár 100%-os relatív páratartalomtól, azonban a többség számára messze kielégítő. Ezzel szemben a gőzkabinban nincs lehetőség a finn szaunához hasonló száraz, forró levegő élvezetére.
![A gőzkabin hatása pozitív lehet a szív- és érrendszer állapotára egyes kutatások szerint.](https://www.skandinavfatelep.hu/wp-content/uploads/2024/12/gozkabin-hatasa-1200x800.jpg)
SaunArt: prémium finn szaunák a megrendelő igényeire szabva
A SaunArt szaunákhoz kizárólag skandináv és balti alapanyagokat használunk, követve a finn szaunahagyományokat. Széles választékban kínálunk szaunakályhákat és kiegészítőket, így minden elképzelést meg tudunk valósítani a családi szaunáktól a wellness központokig.
Kérje ajánlatunkat telephelyünk valamelyikén, telefonon, esetleg e-mailben.