Bár a folyamat egyszerű és akár barkács tapasztalat nélkül is elvégezhető, elengedhetetlen a megfelelő felkészülés. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a lambéria festés lépéseit, a leggyakrabban előforduló hibákat és megválaszoljuk a témában felmerülő kérdéseket.
Lambéria festése lépésről-lépésre
A lambéria festése akár saját kezűleg is elvégezhető feladat, amely a megfelelő felkészüléssel egyszerűen és gyorsan elvégezhető. Segítségével újjá varázsolhatjuk az idős és megunt falburkolatot. Következzenek a lambéria festés lépései!
1. Lépés: Szükséges eszközök beszerzése
Első lépésként javasoljuk az eszközök beszerzését, amelyekre szüksége lesz a lambéria festése során:
- Ecset és festő henger: Válasszon a festeni kívánt lambéria felülethez használható ecsetet vagy hengert. Az alapos és hibátlan fedéshez nem szabad megfeledkezni a kisebb méretű ecsetekről sem, amelyekkel a sarkok és a mélyedések is elérhetőek.
- Festék vagy lazúr: Lambéria felújítás során a két legnépszerűbb választást a konvencionális festékek és a lazúrok jelentik. Míg az utóbbi használata esetén a fa egyedi erezete átüt a fedőrétegen, addig az előbbi tökéletes homogén fedést biztosít. Amennyiben színes falakat szeretne, válassza a hagyományos festéket, azonban, ha fehérre akarja festeni a lambériát, akkor mindkét opció megfelelő.
- Festő ruházat: Használjon festőruhát munka közben, így megóvhatja ruháit a makacs festékfoltoktól.
- Festőtálca: A lambéria festése során szükség lesz festőtálcára, amely a fedőanyag szétterítésére szolgál a hengeren.
- Festővászon és szalag: Ahhoz, hogy a festés utáni takarítási feladatok minimális időt vegyenek igénybe, érdemes festővászonnal leteríteni a járófelületet. Továbbá, javasoljuk festőszalaggal letakarítani a villanykapcsolókat, fali aljzatokat és egyéb megóvni kívánt felületeket.
- Létra: Amennyiben magasabb falfelületek elérése is szükséges a lambéria festés során, így szüksége lesz létrára is.
- Takarítószerek: A festés utáni nyomok eltakarításához a szükség lesz takarítószerekre, felmosóra, szivacsokra és törlőkendőkre.
Ahhoz, hogy lambéria festéshez szükséges fedőanyag mennyiségét meghatározza, kövesse az alábbi lépéseket:
- Mérje le a festeni kívánt falfelület szélességét és magasságát!
- A kapott értékeket szorozza össze! Például: 5 m * 2,5 m = 12,5 m2
- Amennyiben található ablak vagy ajtó a falfelületen, ismételje meg az 1. lépést a nyílászáróra. Például: 0,5 m * 0,75 m = 0,375 m2
- Vonja ki a fal területéből a nyílászárók területét! Például: 12,5 m2 – 0,375 m2 = 12,125 m2
- Ezt követően tekintse meg a gyártó ajánlását a festék fedőképessége kapcsán, ezt gyakran “kiadósságnak” nevezik. Például: 15-20 m2/l.
- Végül pedig ossza el a teljes falfelületet a kiadóssággal, így pedig megkapja a szükséges festékmennyiséget. Például: 12,125 /15 = 0.80 l. Tehát a fiktív példában szereplő fal fedéséhez körülbelül 0,8 liter festék szükséges.
2. Lépés: Előkészítés
Miután beszerezte az összes felszerelést, javasoljuk a terület előkészítését, ehhez kövesse az alábbi lépéseket:
- Amennyiben akadályozzák a festési munkát, helyezze a bútorokat egy másik helyiségbe! Amennyiben erre nincs mód, tolja őket a szoba közepére.
- Ezt követően terítse le a festővásznat! Ügyeljen arra, hogy a járófelület egésze legyen takarásba!
- Majd helyezze fel a festőszalagokat a villanykapcsolók, fali aljzatok és szélek védelmére!
3. Lépés: Csiszolás (opcionális)
A csiszolásnak kettős szerepe van: egyrészt segíti a festék tapadását, másrészt eltávolítja a felület egyenlőtlenségeit. Amennyiben a csiszolás mellett dönt, mindenképp javasoljuk az excentercsiszoló használatát. Ugyanis a kézi csiszolással a nagyobb felületek elkészítése nagyon idő- és energiaigényes lehet.
Fontos megjegyezni, hogy a csiszolás nem kötelező, hiszen elérhető olyan univerzális festék, amely képes megtapadni bármely lambérián. Ezek a magas tapadású fedőanyagok akár lakkozott csiszolatlan felületre is felvihetők. Amennyiben elhagyja a csiszolást, mindenképpen takarítsa le a festendő felületet alaposan.
4. Lépés: Festés
Ezt követően jöhet a festés, amely során törekedjen az egyenletes és hibátlan fedésre. Általában 2-3 réteg szükséges a tökéletes végeredmény eléréséhez. Minden eseteben kövesse a gyártói utasításokat, különös figyelemmel a száradási idő tekintetében. A lambéria festésénél a Milesi viaszos vékonylazúr a legjobb megoldás
5. Lépés: Takarítás
Végül pedig nem marad más hátra, mint a munkálatok után eltakarítani. Amennyiben a második lépésben kellően alapos volt, úgy a takarítás gyors és egyszerű lesz.
Gyakori kérdések és válaszok
Lehetséges a lakkozott lambéria festése csiszolás nélkül?
Igen, a lakkozott lambéria festése csiszolás nélkül is lehetséges jó tapadású, univerzális festékekkel.
Kültéri vs. beltéri lambéria festése: melyek a legfontosabb különbségek?
A folyamat egészen hasonló, azonban kültéri lambéria festése esetén mindenképpen válasszon kültéri festéket és lakkot.
Szükséges a csiszolás lakkozott lambéria festése esetén?
Nem feltétlen szükséges a csiszolás lakkozott lambéria festésekor sem. Amennyiben megfelelő tapadású, univerzális festéket használ és kellően letisztítja a falfelületet, elhagyható a csiszolás.
Ajánlott a lambéria festése krétafestékkel?
Igen, a krétafesték egy speciális akrilfesték, amely kiváló tapadással és remek fedőképeséggel rendelkezik. Így kiváló választás lambéria festéséhez is.