Barion Pixel

Fatüzelésű szauna készítése saját kezűleg


Az egyre népszerűbbé váló otthoni szaunázás számos előnnyel kecsegtet: támogathatja az immunrendszert, jótékony hatással lehet a kardiovaszkuláris rendszerre és segíthet a stressz csökkentésében.

Ahhoz, hogy otthona kényelmében élvezhesse az autentikus szaunaélményt, nem feltétlen szükséges egy vagyont elkölteni. Hiszen a fatüzelésű szauna készítése megfelelő tervezéssel akár saját kezűleg is elvégezhető, ezzel pedig jelentős megtakarítást eszközölhet. Cikkünkben megismerheti lépésről-lépésre hogyan!

Miért érdemes szaunát telepíteni otthonunkba?

A szauna előnyeit azok élvezhetik leginkább, akik heti 2-3 alkalommal használják. A rendszeres szaunázás azonban nehézkesen megoldható, ha minden alkalommal szükséges felkeresni egy wellness központot. Erre a problémára nyújt megoldást az otthoni szauna készítés.

Íme a rendszeres szaunázás legfontosabb előnyei:

  • A hő hatására fokozódik a keringés, amely csökkentheti az izomláz miatti fájdalmat és fokozhatja a mozgékonyságot. Ez az egyik oka annak, hogy a sportolók rendszeresen szaunáznak az edzések között.
  • Sokak számára kellemes és relaxáló élmény a szaunázás. Több tanulmány eredménye szerint a szaunázás fokozhatja a mentális jóllétet.
  • Egy Finnországban végzett tudományos kutatás több mint 20.000 személy bevonásával arra a következtetésre jutott, hogy a rendszeresen szaunázók körében kisebb valószínűséggel fordulnak elő szív- és érrendszeri betegségek.
  • Feltehetőleg a rendszeres szaunázás segíthet a normális vérnyomás fenntartásában.
  • Az előnyök nem érnek véget itt. Egy 2001-es kutatás eredménye szerint a szaunázás segíthet csökkenteni a pikkelysömör okozta kellemetlen tüneteket.
  • Az asztmás betegek számára is előnyös lehet a szaunázás. A magas páratartalom és hőmérséklet segíthet a zavaró panaszok enyhítésében.

A biztonságos szaunázás érdekében mindig kövesse az előírásokat és ügyeljen a hidratálására. Amennyiben krónikus betegsége van, szaunázás előtt konzultáljon kezelőorvosával.

Fatüzelésű szauna készítése házilag

Szívesen kényeztetné magát és szeretteit otthoni wellness kikapcsolódással? Jó hírünk van! A fatüzelésű szauna készítése házilag is elvégezhető feladat a megfelelő felkészüléssel. A következőkben részletesen bemutatjuk a munkafolyamatot.

1. Tervezés és szükséges eszközök beszerzése

A fatüzelésű szauna készítése minden esetben a tervezéssel kezdődik. Míg az elektromos árammal üzemelő szaunák kül- és beltéren egyaránt használatosak, addig a fatüzelésű modelleket leginkább külterületen üzemeltetik. 

A szauna alapterületét a tervezett felhasználás alapján érdemes megállapítani. Hüvelykujj szabály szerint személyenként 2 m2 alapterülettel érdemes számolni. Pár példa az ideális alapterületre:

  • 1-2 fő részére minimum 4 m2 javasolt.
  • 2-4 fő részére 8 m2 javasolt.
  • 4+ fő részére 8-16 m2 javasolt.

Értelemszerűen a nagyobb alapterületű szauna megépítéséhez több alapanyag szükséges, illetve több energiát igényel a légtér felmelegítése.

A kültéri fatüzelésű szauna megépítésekor fontos szem előtt tartani, hogy az alapnak vízszintesnek és vízzárónak kell lennie. Ehhez általában betonozásra van szükség. 

Az alapozást követően szükséges kiválasztani, hogy milyen alapanyagból készüljön a szerkezet. Olyan faanyagot szükséges választani, amely ellenálló a hő- és páratartalom változással szemben. Népszerű választást jelent a lucfenyő, a nyárfa, az égerfa, illetve ezen anyagok hőkezelt, thermowood változatai.  Fontos, hogy egyenes, méretpontos és száraz alapanyagot használjon építéskor. Alacsony gyantatartalmú vagy gyantamentes faanyag használatával jelentősen fokozhatja a szauna élettartamát és ellenálló képességét. Tekintse meg faanyag árainkat!

Miután elkészült a tervezéssel és sikeresen beszerezte az alapanyagokat, már csak a szerszámok szükségesek a munkálatok megkezdéséhez. Íme, milyen szerszámokat érdemes beszerezni a fatüzelésű szauna készítéshez:

  • Csavarok
  • Elektromos fúrógép
  • Faanyag
  • Fatüzelésű szaunakályha
  • Fűrész
  • Kalapács
  • Kézi tűzőgép
  • Mérőszalag
  • Szaunaajtó
  • Szaunafólia és fóliasorompó
  • Szauna felszerelés
  • Szigetelés
  • Szögek
  • Vízszintmérő
  • Vízálló elektronikai alkatrészek és lámpák a világításhoz

Tekintse meg szauna építőanyag és szaunakályha kínálatunkat!

2. Fatüzelésű szauna szerkezet megalkotása

A következő lépésben kerül megépítésre a fatüzelésű szauna szerkezete. Míg a beltéri szaunák esetén célszerű sarokba építeni a szerkezetet az extra stabilitás érdekében, erre kültéri szaunáknál általában nincs lehetőség. Kültéren a legtöbbször úgynevezett körbejárható szaunát, vagyis különálló építményt hoznak létre. Ilyenkor extra fontos a stabil és tartós vázszerkezet létrehozása, amelyet további elemekkel szükséges megerősíteni a padok jövőbeni helyén. A vázhoz használjon méretpontos, száraz és strapabíró faanyagot. Ilyen lehet például a 90*45 mm méretű lucfenyő szerkeszet építő anyag. 

3. Külső lambéria és elektronikai vezetékek telepítése

A stabil szerkezeti váz felállítását követően következhet a külső lambéria telepítése. Fontos, hogy a külső és belső lambéria anyaga eltérhet egymástól, hiszen a belső térben jelentősen nagyobb hő- és páratartalom ingadozásnak van kitéve a faanyag. Azonban esztétikai okok miatt célszerű hasonló megjelenésű lambériát választani. A panelek rögzíthetőek vízszintesen és függőlegesen is, azonban az előbbit javasoljuk, mivel ez optikailag tágítja a teret.

Bár a fatüzelésű szauna üzemeltetéséhez nem szükséges elektromos áram, az esti szaunázás miatt érdemes gondoskodni a világításról. Ehhez pedig szükséges bekötni a megfelelő szigetelésű, biztonságos elektronikai hőálló szilikonvezetékeket.

4. Szigetelőanyag és párazáró felhelyezése

Ahhoz, hogy a szauna megfelelő hőzáró képességgel rendelkezzen, elengedhetetlen a szigetelés telepítése – ezt a belső lambéria felrakása előtt szükséges megcsinálni. Bár sok hőszigetelő anyag közül választhat, a legjobb eredmény érdekében javasoljuk az alukasírozott kőzetgyapot vagy üveggyapot szigetelést.

A biztonságos szaunázáshoz szükséges gondoskodni a légáramlás biztosításáról. A legjobb megoldás a kazán mögött és a kazántól távoli ponton két 7,5-10 cm átmérőjű lyukat vágni a falba. Helyezzen szellőző gombával ellátott PVC csövet a nyílásokba, így a felfűtés során zárva tartható a nyílás, míg szaunázás közben résnyire kinyitható.

5. Belső falburkolat felszerelése

A következő lépésben felszerelésre kerülnek a belső falburkolati elemek. Ehhez minden esetben használjon szauna lambériát, amely az extrém párával és hőváltozással szemben ellenáll. Így elkerülhető az elszíneződés, széthasadás és egyéb deformitás megjelenése. Érdemes olyan rozsdamentes rögzítési megoldást választani, amely hagyja az anyagot tágulni és zsugorodni, ilyen lehet a horganyzott lambéria-rögzítő kapocs. Ne feledkezzen meg a világítás számára lyukat vágni a mennyezetbe / oldalfalba.

6. Fatüzelésű szaunakályha beszerelése

Az utolsó előtti lépésben szerelje be a fatüzelésű szaunakályhát követve a gyártói instrukciókat. 

7. Utolsó simítások elvégzése (szaunakövek, világítás, ajtó és tartozékok)

A fatüzelésű szauna készítésének utolsó fázisában végezze el a végső simításokat, ilyen lehet:

  • lámpatest beszerelése,
  • szaunakövek megtisztítása és behelyezése,
  • szaunaajtó beszerelése,
  • tartozékok (homokóra, dézsa, hőmérő) felszerelése.

A fatüzelésű szauna készítése sok tervezéssel és munkával járó folyamat. Azonban a végeredmény egy kedvező árú, tartós és rengeteg szórakozást nyújtó otthoni wellness lehetőség.

Tanácstalan, hogy milyen szaunát szeretne? Keressen fel minket elérhetőségeinken!

Segíthetünk?

Helpdesk
Telefon

Kérjen visszahívást!

Kérjük, adja meg telefonszámát és a kérdéses termékkört, és a megfelelő kollégánk visszahívja önt!

    E-mail

    Írjon nekünk

    Kérjük, adja meg adatait és kollégánk megkeresi kérdésével, észrevételével kapcsolatban!